U utorak, 17.05.2022., je u prostorijama nastavnog centra Visoke škole Aspira u Zagrebu, proslavljena 30. obljetnica uspostave diplomatskih odnosa između Čilea i Hrvatske te je, tome u čast, predstavljen Aspirin virtualni muzej iseljeništva Dalmacije. Ovom svečanom događaju prisustvovali su njegova ekscelencija Cristian Streeter, veleposlanik Republike Čile u Republici Hrvatskoj, Alen Jerkunica, dekan Visoke škole Aspira, Maria Jose Cifuentes, konzulica čileanskog veleposlanstva u RH, Andres Lamoliatte, savjetnik veleposlanstva Čilea u RH, Viktor Škovrlj iz državnog ureda za hrvate izvan RH, Branka Bezić Filipović, osnivačica Virtualnog muzeja iseljeništva Dalmacije te Mirjana Polić Bobić, prevoditeljica knjige „1520. priče iz Mageljanova prolaza“. Osim u prostorima Aspire, proslavi obljetnice putem video veze pridružili su se i počasni konzuli RH u Čileu, Hrvoj Ostojić i Marco Buzolić.
Koju ulogu u svemu ovome ima Aspira?
“Tijekom povijesti, Dalmacija je bila izrazito iseljeničko područje što je posljedično dovelo do iznimnog osjećaja zajedništva među našim ljudima diljem svijeta. Aspira već od 2016. održava vezu s hrvatskim iseljeništvom u Južnoj Americi i Čileu organiziranjem prvog besplatnog online tečaja hrvatskog jezika, a želja nam je proširiti tu suradnju i na razne druge načine, poput suradnje s tamošnjim školama i fakultetima s ciljem dovođenja učenika na studij u Hrvatsku te razmjenom studenata. Povodom proslave ove obljetnice, otvaramo Virtualni muzej iseljeništva Dalmacije. Republika Čile bila je prva država Južne Amerike koja je priznala Republiku Hrvatsku i otvorila konzulat u Zagrebu, stoga ovu večer posvećujem našem prijateljstvu”, kazao je Alen Jerkunica, dekan Visoke škole Aspira.
Nazočnima su se obratili i njegova ekscelencija Cristian Streeter te Hrvoj Ostojić i Marco Buzolić, počasni konzuli RH u Čileu.
“Iako se nalazimo daleko jedni u drugih, mi nismo daleko jedni od drugih u srcu.”, kazao je Hrvoje.
“Mi živimo u pustinji, udaljeni 11.000 kilometara od Hrvatske. U pustinji nema ničega, ali i u njoj su hrvati uspjeli stvoriti život. Imam dvije kćeri, od kojih jedna pohađa tečaj Kroatike pri Filozofskom fakultetu u Zagrebu, a druga živi i radi u Zagrebu. U Čileu ima mnogo Hrvata, a naša misija za budućnost jest da se ide naprijed, da se što više povežemo s majkom domovinom. Potrebne su suradnje s institucijama u Hrvatskoj kako bi se ta misija mogla ostvariti.”, dodao je Marco. Jedan korak naprijed u toj suradnji zasigurno jest već spomenuti Virtualni muzej, jedan od razloga ovog susreta.
Što je Virtualni muzej iseljeništva Dalmacije?
Virtualni muzej iseljeništva Dalmacije sadržavat će vrijednu povijesnu građu sa svih strana svijeta.
“Ovim putem želim se zahvaliti dekanu Visoke škole Aspira što je podržao ovu inicijativu. Na stranicama Virtualnog muzeja bit će dostupne priče i veoma vrijedna povijesna građa iz cijeloga svijeta jer je hrvatsko iseljeništvo iselilo diljem planete Zemlje.”, kazala je Branka Bezić Filipović, autorica Virtualnog muzeja.
“Želim skrenuti pažnju kako će se u muzeju nalaziti veoma vrijedna povijesna građa koja može biti iznimno zanimljiva povjesničarima, povjesničarima umjetnosti, sociolozima i psiholozima. Pozivam i ostale institucije u kulturi i obrazovanju da se umrežimo u zajedničko proučavanje ove građe, te da nam se pridruže u stvaranju ovog velikog projekta. Ovim riječima, proglašavam Virtualni muzej iseljeništva Dalmacije otvorenim!”, zaključio je Jerkunica.
Virtualni muzej iseljeništva Dalmacije možete pronaći OVDJE.