Aspira već dugi niz godina studentima, nastavnicima i nenastavnom osoblju nudi priliku da preko Erasmus programa steknu novo iskustvo na partnerskim obrazovnim institucijama. Kada se ista prilika ukazala meni, uz pomoć koordinatora za međunarodnu suradnju Josipa Radića, prijavila sam se na International week Sveučilišta Suor Orsola Benincasa u Napulju koji se odvijao od 4. do 6. svibnja.
Za manje od sat vremena, direktnim letom iz Splita (i to low-cost kompanijom), sam se našla u najvažnijem i najvećem gradu u južnoj Italiji, Napulju. Još uvijek ne mogu naći prave riječi kako ga opisati, ali probati ću slijedećim: kaotičan, bučan, kulturan, prljav, bogat dugom i kompliciranom povijesti i nizom ličnosti koji su ga strastveno obožavali ili mrzili, a i on njih. Čini se da u takvom gradu ništa polovično ne opstaje pa je zato i Goethe zaključio „Vidjeti Napulj i umrijeti“. Šetajući Napuljem možete se diviti predivnim dvorcima, ali i primijetiti oronule fasade zgrada. Možete vidjeti djecu koja igraju nogomet na ulici i stariju gospodu kako igraju na karte ili raspravljaju o dnevnim zbivanjima ili jednostavno, spontano zapjevaju Napoletanske arije. Možete se voziti predivnom i urednom podzemnom željeznicom i isprobati pizzu, koja miriše na svakom uglu. Iako je sam po sebi dovoljno atraktivan za posjetiti, ne manjka ni kulturnih i mondenih sadržaja u okruženju od najviše sat vremena putovanja vlakom ili brodom. Tu su Pompeji, vulkan Vezuv, otoci Capri, Ishia, Procida, obala Amalfi i njene prekrasne plaže.
Sveučilište koje sam posjetila ne zaostaje sa atrakcijama. Suor Orsola Benincasa je smješteno u samostanu na brežuljku iznad centra Napulja i iz njihovih prostorija se puža pogled na čitav grad. International Week je započeo 4. svibnja govorom dobrodošlice Rektora Lucia d’Alessandra kao i zaposlenika Erasmus ureda koji su se odvijali u bivšoj kapelici samostana. Nakon toga su krenula predavanja kolega iz cijele Europe pa se tako među ostalim moglo saznati i nešto o Suvremenim političkim teorijama na predavanju profesora Manuela Knolla sa Istanbulskog Sveučilišta, brain drainu koji muči Litvu na predavanju profesorice statistike Gintrude Kasnauskiene sa Sveučilišta u Vilniusu, Novoj generaciji e-učenja nakon Covid-19 pandemije na predavanju kolega iz Krakowa. Iduća tri dana su bila ispunjena kako predavanjima, tako i organiziranim razgledavanjima i neformalnim večernjim druženjima. Svako popodne je bilo rezervirano za predstavljanje partnerskih institucija pa sam i ja imala priliku predstaviti Aspiru i studijske programe koje Aspira nudi, kao i atrakcije koje Split i Zagreb nude studentima. International Week je završio 6. svibnja na druženju koje je služilo prijedlozima za suradnju, razmjenom kontakata i dijeljenjem Certifikata.
Predavanja i neformalni razgovori sa kolegama iz cijele Europe su mi pružili priliku da usporedim praksu na njihovim sveučilištima i Aspiri i da samim time dobijem nove perspektive u radu sa studentima, kao i u znanstveno-istraživačkom radu. Iskustvo i kontakti koje sam dobila na svom prvom Erasmus putovanju su neprocjenjivi i svakako ću se potruditi ponoviti takvo iskustvo što prije bude moguće.
Antonia Tudor