Prateći potrebe tržišta rada Veleučilište ASPIRA obrazuje visokostručne kadrove za upravljačke funkcije u sportskim društvima i drugim poslovnim sustavima te za obrazovanje menadžera – zastupnika sportaša, sportskih društava te uvođenju sportaša nakon završetka njihove profesionalne karijere u poslovni svijet.

Svrha ovog studijskog programa je stjecanje ukupnih kompetencija sportskog menadžera koji se ostvaruje upravljanjem procesima u sportskim organizacijama primjenom menadžerskih postupaka, tehnika i vještina.

Stručna praksa sastavni je dio ovog studijskog programa. Tijekom studija studenti obavljaju praksu u sportskim društvima, klubovima, savezima i drugim organizacijama pod stručnim vodstvom svog mentora. Na taj način studenti su direktno uključeni u svakodnevne aktivnosti i problematiku sportskih organizacija, upoznaju se sa specifičnostima rukovodećih i administrativnih poslova kluba, stručnim radom trenera i sportaša.

Obvezan broj sati stručne prakse studenata Sportskog menadžmenta je sljedeći:

  1. Godina prijediplomskog studija, 80 sati + sudjelovanje u organizaciji sportske manifestacije
  2. Godina prijediplomskog studija, 80 sati + sudjelovanje u organizaciji sportske manifestacije
  3. Godina prijediplomskog studija, 640 sati + sudjelovanje u organizaciji sportske manifestacije

Ovisno o kontaktima koje je Veleučilište uspostavilo sa srodnim visokim učilištima u inozemstvu i/ili sa sportskim organizacijama, najuspješniji studenti imaju priliku studentsku praksu obavljati i van Hrvatske i tako stjecati dragocjena iskustva za izgradnju svoje buduće karijere na međunarodnoj razini. Ovakav pristup studiju pruža svim studentima priliku da dobiju stvarni uvid u poslove kojima se žele baviti te im samim time pomaže u formiranju odluka o vlastitoj budućnosti.  Na Veleučilištu Aspira stručna praksa predstavlja temelj razvoja znanja i vještina kroz stvarne situacije, u stvarnom okruženju.

Kao Veleučilište, iznimno smo ponosni što stručna praksa često preraste u  sezonski posao  ili trajno zaposlenje te u životopisu naših studenata predstavlja prvu pravu i kvalitetnu referencu.

Osnovni ciljevi stručne prakse su:

  • povezivanje stečenih teorijskih znanja s profesionalnim iskustvima
  • stjecanje dodatnih vještina iz područja sportskog menadžmenta
  • iznalaženje teme za diplomski rad te stjecanje mogućih preporuka u cilju budućeg zapošljavanja diplomiranih studenata
  • ostvarivanje kontakata i poznanstava u sektoru sporta
  • stvaranje dobrih radnih navika i priprema studenta za poslovni svijet
  • brisanje barijere koju predstavlja prijelaz iz studenskog u poslovni svijet

Dojmovi poslodavaca

Davor Užbinec, KK Cedevita, generalni menadžer:
„Dolaskom na Dan karijera produbljujemo našu uspješnu i raznovrsnu suradnju s Aspirom. Studij Sportskog menadžmenta čimbenik je pozitivnih promjena u sportu, kojima naš klub teži.“

 

Ivan Veštić, Predsjednik Hrvatskog atletskog saveza:
 „Mogu slobodno zahvaliti Aspiri što hrvatskom društvu poklanja jedan ovakav vid obrazovanja, nešto što u Hrvatskoj na ovoj razini prije nije postojalo, a što će joj u budućnosti svakako trebati sve više.“

 

Ozren Maršić, KK SPLIT:
„Aspirini studenti koji su bili kod nas na praksi pokazali su se vrlo kvalitetnima te kao oni koji žele raditi i koji mogu puno učiniti za razvoj sporta.“

 

Igor Boraska, Predsjednik Komisije Hrvatskog olimpijskog odbora (HOO) za međunarodne odnose:
„Zahvaljujem se studentima na pomoći koju su pružali kroz obaveznu stručnu praksu tokom studija u brojnim sportskim natjecanjima kroz ove godine. Na taj način, ne samo da su stekli vrijedno iskustvo, nego su zaista i doprinijeli razvoju sporta u našem gradu.“

 

Hrvoje Akrap, Pročelnik Službe za sport i sportsku infrastrukturu u gradu Split::
„Osobno mi je zadovoljstvo što na tržište rada izlaze sportski menadžeri koji su iznimno potrebni sportu kako bi se dalje razvijao.“

 

Boško Sablić,Ragbi klub Nada:
„Svakako namjeravamo i dalje nastaviti suradnju sa Aspirom jer je jako bitno da se neke nove snage uključe u sport i razvoj sporta. Podržavam ovakvo jedno okupljanje kao što je Dan karijera, gdje se mogu vidjeti svi sinergijski učinci između sporta i obrazovanja“.

 

Ivo – Goran Munivrana, Dopresjednik Hrvatskog olimpijskog odbora:
„Od dana kada se Aspira pojavila na ovom području obrazovanja dobar dio njihovih aktivnosti bio je vezan za sport. Hrvatski olimpijski odbor stoga je od prvog dana bio je zainteresiran za rad Aspire i davao svoju potporu u vidu ove uspješne suradnje koja će se svakako nastaviti u budućnosti.“