Jedinstvena lokacija za jedinstvenu konferenciju – dojam je svakoga tko je stigao u sunčano jutro u Eko Kampus „Krka“ u Puljanima na konferenciju Regenerate Europe. Skup znanstvenika, poduzetnika, poljoprivrednika, chefova, stručnjaka za provedbu projekata, ekologa, studenata i zainteresiranih u regeneraciju kroz dva dana širio je vidike i promicao vrijednosti zaštite okoliša i kako možemo unaprijediti naše življenje u skladu s prirodom.
Konferenciju je organiziralo Veleučilišta Aspira i Terra Meera drugu godinu u nizu te su i ovoga puta okupljeni stručnjaci s cijele planete.
Konferenciju je otvorila suosnivačica i međunarodno priznata profesorica Irena Ateljević koja se preko Novog Zelanda prije 12 godina vratila u Hrvatsku s jedinstvenom idejom kako svoje znanje iskoristiti za dobrobit kraja iz kojeg je potekla.
- Zemlja na kojoj živimo i od koje živimo je ono što nam daje život. Generacije su živjele od zemlje, a sada toliko štetimo našoj zemlji. Upravo to me potaknulo da se vratim na svoju djedovinu i babovinu te da u suradnji tadicije i modernoga pronađem najbolji način kako regenerirati našu zemnju i učiniti je održivom, poentirala je dr. Irena Ateljević.
Okupljenima se potom obratio župan Šibensko – kninske županije Marko Jelić koji je na sjajan način povezao prirodu i djelovanje čovjeka.
- Nalazimo se u najljepšem dijelu najljepše zemlje na svijetu – Hrvatske. Za mene sve što vidite je povezano, od ljudi do prirode. Prirodni zakoni su uvijek povezani s evolucijom, a ono što je na nama je da se vodimo motom da svatko od nas mijenja svijet svojim ponašanjem i samo tako ćemo moći učiniti dobre stvari, u inspirativnom tonu je nastavio župan Jelić.
Nacionalni park Krka idealno je mjesto za konferenciju poput „Regenerate Europe“ te se u ime domaćina obratila direktorica NP Krka Nela Slavica koja je okupljenima zaželila ugodan boravak i uživanje u ljepotama Parka.
Zatim se u ime organizatora Veleučilišta Aspira obratio dekan Alen Jerkunica koji je prepoznao vrijednost koncepta regeneracije kako kroz ovu konferenciju tako i kroz brojne studijske programe koijma obuhvaća važne aspekte ovog koncepta te ih prenosi novim generacijama studenata.
- Regenerativnost je ono čemu trebamo težiti jer se bori sa samim korijenom neodrživosti. Dugo je putovanje pred nama, ali jedino na koje se isplati krenuti i siguran sam da kada dođemo do kraja puta kako ćemo se sa zadovoljstvom osvrnuti na učinjeno. Pozivam vas sve da se ujedinimo jer samo tako možemo postići cilj prema kojem idemo, poentirao je dekan Jerkunica.
Među brojnim govornicima ističe se nizozemski profesor i pisac Arjen Wals koji je i dio UNESCO Chair – a koji se bavi promicanjem znanja o brojnim pitanjima.
- Mi smo samo jedna od vrsta na Zemlji, ali imamo najveću moć utjecaja na naš planet i to trebamo iskoristiti kako bi ga mijenjali na bolje. Tu moć moramo iskoristiti kako bi regenerirali zemlju. Tehnologija nam u tome može pomoći, ali je moramo koristiti na bolji način kako ne bi vodila naše živote, istaknuo je Wals kroz predavanje.
Uz keynote speakere, sudionici koneferencije imali su priliku sudjelovati u diskusijama, poslušati predavanja koja pomiču granice, sudjelovati u zajedničkim deliberacijame te stjecati znanja od ostalih sudionika. Također, cilj konferencije bio je i sve upoznati s dijelovima Nacionalnog parka Krka i približiti im poseban koncept sljubljivanja regenerativnog turizma, autentične gastronomije i lokalne proizvodnje hrane koji primjenjuje chef Mate Sučić iz konobe Campanelo.
Kroz dva dana nizala su se najveća imena s područja regenerativnosti u Europi i Hrvatskoj poput mladih regenerativnih poljoprivrednica Sheile Darmos i Yanniek Schoonhoven, profesorice sa studija liderstva u Meksiku Nilime Bhat, edukatorice iz područja održivosti Catarine Soares, zagovarateljice regenerativne poljoprivrede Gabrielle Kalkwijk, trenerice liderstva Marjolein Nagel, vlasnica i osnivačica brenda prirodne kozmetike Brankica Borović, savjetnik za javne politike Simon Kraemer, stručnjak za etiku i klimatske promjene Luis Ricardo Fernández Carril, proizvođač vina i rogača Mato Goravica, osnivač Climate farmers organizacije Ivo Degn, biolog i agroekolog Roman Ozimec i osnivač Eupolis grupe Ranko Milić.
Svoje proizvode koji se vode načelima regenrativnosti prezentirali su Wool lab by Mirjana, Fitolikarije, i prirodna kozmetika Viktoria.
Osnaženi novim saznanjima i pričama u uspješnim primjenama regenerativnih praksi okupljeni su dobili motivaciju i znanja koja će u budućnosti zasigurno imati priliku primjeniti u svojoj okolini.