Neformalni programi poticanja cjeloživotnog obrazovanja za umirovljenike
Projekt „Aktivna i kvalitetna starost”
Besplatni sadržaji usmjereni umirovljenicima Kaštela, Solina, Splita i Podstrane s ciljem stjecanja novih vještina i znanja kroz neformalne tečajeve fotografije, maslinarstva, modernih tehnologija te „Domaćina u kulturnim institucijama” doprinose cjeloživotnom obrazovanja i aktivnijem doprinosu umirovljenika u život zajednice.
Cjeloživotno učenje se shvaća kao jedan kontinuirani proces u kojem su rezultati i motiviranost pojedinca u određenom životnom razdoblju uvjetovani znanjem, navikama i iskustvima koja su stečena u ranijoj životnoj dobi. Postoje četiri temeljna cilja koja se vezuju uz ovaj koncept, a to su: osobno zadovoljstvo razvoj pojedinca, aktivno građanstvo te društvena uključenost i zaposlenje. Također, provodi se i ostvaruje u svim oblicima znanja i vještina, a može se i nadopuniti formalnim obrazovanjem i neformalnim programima koji se provode kroz projekte udruga.
Od ožujka se na širem području Splita kroz projekt Aktivna i kvalitetna starost provode edukacije i tečajevi koji umirovljenicima osiguravaju besplatan sadržaj, mogućnost za stvaranje novih društvenih odnosa, smanjuje isključenost i osjećaj izolacije te pruža osjećaj da su korisni članovi društva. Skupina profesionalaca uključena je u pružanje različitih tematskih radionica i zajedno s aktivnim umirovljenicima doprinose većoj kvaliteti života umirovljenika.
Edukacija „Domaćin u kulturnim institucijama”, nastala je u suradnji s muzejima koji su podržali ideju da se umirovljenicima kreiraju poslovi kojima doprinose razvoju lokalne zajednice bilo kroz zapošljavanje u dijelu radnog vremena do 4 sata uz nastavak korištenja mirovine ili volonterskim angažmanom. Naime, svjesni smo da su umirovljenici njegovatelji kulturne i povijesne baštine te da posjeduju nezamjenjiva sjećanja na prošla vremena i tradiciju. Upravo s tim ciljem, osmišljena je inovativna edukacija kao dopuna kulturnom sadržaju trenutno u sklopu Muzeja grada Kaštela za Kaštela i Arheološkog muzeja Split za Split i Solin.
Angažirani su stručnjaci različitih profesija: arheolozi, turistički vodiči, povjesničari umjetnosti, kustosi iz Splita, Solina i Kaštela za osmišljavanje programa i provedbu modularne edukacije u trajanju od 30 sati za 45 umirovljenika. Neformalna edukacija nikako nije zamjena za turističke vodiče, kustose ili animatore već će usmjerena na unaprjeđenje komunikacijskih i prezentacijskih vještina umirovljenika u prezentaciji kulture i povijesti svoga kraja, putem anegdota i priča. Riječ je o poslovima koji uključuju poslove u samom muzeju. Najčešće su to poslovi na dočekivanju i ispraćaju pratitelja, evidenciji pratitelja, prodaji ulaznica ili suvenira, orijentacije unutar muzeja, podrška u poslovima organiziranja događanja tijekom ljetnog perioda, ispomoć u arhiviranju i postavljanju izložbi te briga o urednosti muzeja.
Visoka škola Aspira provođenjem edukacija i tečajeva koji umirovljenicima osigurava besplatan sadržaj, mogućnost za stvaranje novih društvenih odnosa, smanjuje isključenost i osjećaj izolacije te pruža osjećaj da su korisni članovi društva. Edukacije vode Petra Mandac,mag.educ.hist.art.,mag.educ.philol.croat.,pred. i Sanja Baraka, mag.educ.philol.angl. / mag.philol.hisp.