Profesorice, Sandra Kovačević i Ada Reić, otisnule su se na Erasmus avanturu u Porto. Kakve dojmove su nam donijele povratkom u Split?
“Kada bismo barem mogli, na neko vrijeme, promijeniti malo sredinu, upoznati nove ljude, drugu kulturu, doživjeti neku novu perspektivu. Kada bismo mogli vidjeti kako drugi ljudi rade posao koji i mi radimo. Kada bismo mogli otputovati lako, da imamo oba ključna resursa – vrijeme i novac. I još kad bismo mogli pritom nešto korisno doživjeti, naučiti, upoznati stručnjake koji bi nam mogli značiti u poslu..
Od takvog sanjarenja do realizacije potrebna je jedna jedina stvar. Informacija. Potrebno je saznati da je sve to vrlo lako moguće, pomoću programa Erasmus koji omogućava razmjenu studenata i nastavnog osoblja.
Aspira već niz godina uspješno provodi Erasmus program i mnogi su studenti zamijenili splitsko sunce nekim drugim, na par mjeseci otišli su studirati u inozemstvo, živjeti tamo, naučiti jezik, upoznati kulturu i steći iskustvo života. Takva se opcija nudi i nastavnicima te cijelom stručnom osoblju obrazovnih institucija, da odaberu između nekolicine europskih fakulteta i odu, na nekoliko dana, usavršiti svoje znanje, steći novo iskustvo i vrijedne kontakte.
Moja draga prijateljica i kolegica Sandra i ja smo samo trebale odlučiti da idemo i kada smo donijele tu odluku, sve je dalje bilo iznimno jednostavno uz koordinaciju i pomoć vrijedne kolegice Maje Drviš, koja je sve besprijekorno organizirala. Preuzevši na sebe kompletnu organizaciju i papirologiju već za nekoliko dana Sandra i ja smo mogle planirati svoj put u Portugal, znajući sve potrebne informacije. Porto, listopad, International Week. U nekoliko dana smo već kontaktirale fakultet u Portu, ispunile kratki upitnik, kupile avionsku kartu i pronašle smještaj.
Od naše odluke do pojavljivanja na European Business School u Portu prošlo je svega nekoliko tjedana. Naše su obveze, tijekom petodnevnog boravka, bile odslušati predavanja i radionice te sudjelovati vlastitim iskustvom i primjerima dobre prakse. Dočekane smo prijateljski i profesionalno te smo se brzo i lako sporazumjele s kolegicama i kolegama od kojih nas dijele tisuće kilometara i dva aviona.
Profesor Jorge Lopes osigurao nam je, već prvi dan, brz i učinkovit tečaj portugalskog jezika, gdje smo iznenađujuće uspješno savladale nekoliko osnovnih rečenica za „preživljavanje“ ali i za super ukusnu narudžbu ribe s gradela u Matosinhosu, ribarskom mjestu poznatom po najsvježijem ribljem meniju i pogledu na valove oceana.
Na predavanju profesora Bruna Vieire saznale smo i naučile koristiti sistematičan i brz način traženja i popisivanja bibliografije, koji smo odmah i isprobale. Uspoređivali smo sustav ocjenjivanja među državama i pronalazili zajednička rješenja te potencijalne buduće suradnje s profesorom Victorom Tavaresom te uz profesorice Catarinu Sousa i Catarinu Nadais još jednom osvijestile ljepotu ali i izazove profesorskog zvanja. Uz Catarinu Lopes saznale smo sve poteškoće na koje nailaze u organizaciji nastave za Erasmus i internacionalne studente te imali priliku prenijeti svoja iskustva i ponuditi prijedloge. U nekoliko interaktivnih i edukativnih predavanja dobile smo korisne alate za znanstveno-istraživački i stručni rad te nove perspektive u radu sa studentima. Između predavanja, na hodnicima fakulteta, našu su pažnju privlačili studenti i studentice odjeveni u crnu odjeću, s crnim cipelama i crnim plaštevima, a među njima je svaki put neka od studentica nosila veliki drveni predmet, koji najviše podsjeća na drvenu žlicu. Kolege su nam odgovorili na naše znatiželjne upite objasnivši nam da studenti treće godine tradicionalno oblače tu odjeću i smišljaju razne igre kako bi brucošima poželjeli dobrodošlicu na fakultet. Te su simbolične uloge, koje vješto igraju portugalski studenti, navodno inspirirali J.K.Rowling za dress-code u Hogwartu, za likove u svom svjetski popularnom Harry Potteru.
Osim vrijednog iskustva razmjene kultura, informacija, ideja i iskustava s kolegama iz inozemstva, imale smo priliku vidjeti i doživjeti Porto, grad živih boja, nespojive arhitekture i kaosa koji čini funkcionalnu cjelinu opuštene atmosfere, grad Fada i vina, dobre hrane, uličnih svirača i suvenira od pluta, mirne, pitome rijeke i divljeg oceana.
Nakon svega, zapitale smo se..što nam je trebalo toliko dugo da ovakvoj prilici kažemo „da“?”
Svoje iskustvo Erasmus projekta, prenijele su i ostalom nastavnom i nenastavnom osoblju Visoke škola Aspira kroz edukativnu prezentaciju.
Ako vas zanima više o simboličnoj tradiciji potrugalskih studenata: https://matadornetwork.com/read/portugal-freshman-hazing/
O fakultetu – https://www.isag.pt/isag/si_main